• İleri Seviye Eğitimler
  Malzeme Bilimi ve Malzeme Proses İlişkisi Eğitim Programları
 • Çelik Malzemeler Kitabı Yayımlanmıştır.
 • Bilim ve İleri Teknoloji
  Bilim ve İleri Teknoloji Araştırmaları
  Bilim, teknoloji ve sanayi alanında gerçekleştirilen her türlü ileri teknoloji araştırma ve uygulamalarda çözüm ortağı.
 • Eğitim
  İleri Seviye Eğitimler
  Bilimsel araştırma ve inceleme, ileri teknolojiler, endüstriyel çalışmalar, teknolojik gelişmeler konularında eğitim ve öğretim programları.
 • Danışmanlık
  İleri Seviye Danışmanlık
  Teknoloji bilgisi, entegrasyon deneyimi ve mühendislik alan uzmanlığı ile doğru bilgi ve altyapılara sahip olmanızı sağlıyoruz.

Eğitimler

Genel Katılımlı, Bireysel ve Kurum İçi İleri Seviye Eğitimlerimiz ile partner firmalarımıza yüksek katma değerler yaratıyoruz.

Detay

Kitaplar

Endüstriyel olarak kullanılan çeliklerin bütün özellikleriyle anlatıldığı "Çelik Malzemeler" kitabını mutlaka edinin.

Detay

Duyurular

AYBİTAK-MATİL ortaklığında Düzenlenen Çelik Malzemelerin Metalürjik Karakterizasyonu,Isıl İşlemleri

Detay

Haberler & Duyurular

Yorumlar

Kitap İncelendi. Mükemmel. Tüm Teknik Liselere ve İlgili Fakültelere Tavsiye Ediyorum.

Genel Müdür Hüseyin Serdar DORAK
Sedora Mühendislik & Makine

Kitabınız yeni elime geçti yaklaşık 1 saattir inceliyorum. Ben bölümüm hakkında farklı türde kitaplar okudum ama bu kitap gerçekten okuduğum kadarıyla harika olmuş... Yazarın ve sizlerin eline sağlık gelecek olan diğer iki kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.

Sertan NECİP

Tüm zorlu koşullara direnebilen, sağlam, şık, doğal güzelliğiyle her daim trendi belirleyen, sürekli karşılaştığımız ve selamlaşmaktan öteye geçemediğimiz biri gibiydi "Çelik"... Hazırlamış olduğunuz bu eserle iki kadim dost olacağımıza inanıyorum.

İbrahim GÖKYEL
Gökyel Metal

Yorum Yap...

Sorular

Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi Nedir?

Endüstri 4.0 yada 4. Sanayi Devrimi, ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı'nda kullanıldı. Birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Bu devrim nesnelerin interneti, internetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemlerden oluşan bir değerler bütünüdür. Aynı zamanda bu yapı akıllı fabrika sisteminin oluşmasında büyük rol oynar. 

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Diğer bir ifadeyle, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlama ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu genellikle insan zekâsının karakteristiğini alıp, bilgisayara algoritma olarak uygulanarak gerçekleştirilir. Yapay zekâ, genellikle bilgisayar bilimleri ile ilişkilendirilse de matematik, biyoloji, psikoloji, felsefe ve diğer farklı bilimler ile de yakından ilgilidir. 

Hot Stamping / Hot Forming / Sıcak Şekillendirme Nedir?

Yüksek dayanımlı çelik saclara, soğuk şekillendirme operasyonlarıyla verilemeyecek kadar karmaşık şekillerin verildiği ve daha yüksek mukavemetli parçaların elde edildiği, kalıpta şekil verme ve sertleştirme işlemlerinin aynı anda yapıldığı prosestir. Bu proseste kalıpta şekillendirilecek sac, şekillendirme öncesi östenit sıcaklığında belli bir süre ısıtılıp kalıba hızla transfer edilerek kalıpta şekillendirme ve sertleştirme yapılır. Böylece mukavemeti çok yüksek daha kompleks şekilli ve daha ince sac parçalar üretilmiş olur.

Hot Stamping Prosesinde Kullanılan Sac Kaliteleri Nelerdir?

Bu proses için kullanılan çelik saclar genelde sac üretici firmaların kendi patent adlarıyla anılır. Ancak en çok bilinen ve yaygın kullanılan 22MnB5 kalite çeliğidir.

Hot Stamping Proses Metodları Nelerdir?

Hot Stamping prosesi uygulamalarında iki metod kullanılır bunlar:

-Direkt Şekillendirme
-Endirekt Şekillendirme

Toz Metalurjik Çelik Nedir?

Konvansiyonel yöntemler ile üretilmiş takım çeliklerinin uygulama alanlarında belirli sınırlar vardır. Bu sınırları belirleyen en önemli unsur ise malzemenin matris ve karbür morfolojisidir. Konvansiyonel olarak üretilmiş çeliklerde karbür boyutları farklı olmakta ve yapı içerisinde heterojen (dağınık) olarak dağılmaktadırlar. Bu durumdan başta malzemenin tokluğu (kırılma direnci) olmak üzere birçok mekanik özellikler olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuzlukları gidermek ve yüksek toklukla birlikte yüksek aşınma direnci olan malzemeleri üretmek için uygun matris ve bu matris ile uyumlu homojen karbür dağılımı ve büyüklüğünü yakalamak gerekir bu amaç ile Toz Metalurjik Çelikler üretilmekte ve kullanılmaktadır. 

Yüksek Hız Takım Çeliklerinin (HSS) Isıl İşlemi Neden Zordur?

Yüksek hız çelikleri yüksek oranda ve çok çeşit alaşım elemanı içermelerinden dolayı takım çelikleri içerisinde en kompleks mikroyapıya sahip çelik gruplarındandır. Bu grup çelikler aynı zamanda alaşım dizaynlarından ötürü yüksek sıcaklıklarda dönüşüm gösterirler ve su verme sonrası çok hızlı sertleşirler. Dolayısıyla sertleştirme sıcaklıkları yüksek su verme süreleri çok düşüktür. Bundan dolayı dönüşüm mekanizmalarının kontrolü zor ve çok dikkat isteyen bir prosestir. 

ESR Teknolojisiyle Üretilmiş Çelik Nedir?

Elektro Curuf Altında Ergitme / Elektro Schlacke Umschmelzen (ESU) / Elektro Slag Remelting (ESR) prosesi; İstenilen çelik kalitesindeki elektrot, klasik usullerle elde edildikten sonra su ile soğutulan bakır bir pota içinde, kimyasal aktif bir cüruf tabakası altında hava ile temas ettirilmeden yeniden ergitilmesi işlemidir. Yüksek dayanımlı ve homojen bir yapıya sahip olan ESR çelikleri daha homojen ve daha küçük taneli bir mikroyapıya sahip olmalarının yanında homojen bir karbür dağılımı da gösterirler.

Tel Erozyon Kesim Her Çeliğe Uygulanabilir mi?

Hayır, her çelik kalitesi tel erozyon kesim için uygun değildir. Tel erozyon kesim öncesi hangi çelik kalitelerinin hangi şartlarda tel erozyon kesim için daha uygun olduğu konusunda bir uzmandan mutlaka destek almalısınız.

Takım Çeliklerinde Sertlik ve Aşınma Dayanımı Neyi İfade Eder?

Sertlik, batmaya karşı direnci ifade eder. Aşınma ise çelikte meydana gelen yenimleri ifade eder. 

Çeliklerde Sertlik ve Aşınma Dayanımı Aynı Şey midir?

Hayır, aynı şey değildir. Sertlik ve aşınma dayanımı çeliğin farklı özelliklerini ifade eder.